Súboj dobra proti zlu

„Najzákernejšou srdcovou chorobou je nenávisť, závisť a lakomstvo.“ Pearl S. Buck
 
Každý človek má svoje dobré i zlé vlastnosti, ktoré ho vystihujú a charakterizujú. Od nich vo významnej miere závisí, aké ciele či hodnoty si človek v živote vytýči a podľa akých pravidiel sa bude riadiť.
Existujú vlastnosti, ktoré dokážu zdeformovať osobnosť natoľko, že si už ani nedokáže uvedomovať dôsledky svojich činov a práve sem by sme mohli zaradiť aj lakomstvo, klamstvo, nenávisť, závisť.
Už od detstva sa s nimi stretávame v rozprávkach. Nenávisť kráľovnej voči Snehulienke, klamstvo vlka kozliatkam, klamstvo vlka prasiatkam, zlosť a závisť kráľovnej.človek mnohých tvárí.jpg
Aj v skutočnom živote sa stretávame so zlou kráľovnou alebo zlým vlkom.
Môžu mať podobu falošných kamarátov. Práve s falošnými ľuďmi sa stretávame vo svete dospelých. Falošní kamaráti často využívajú svoje silné osobnostné črty rafinovaným a prefíkaným spôsobom, a to len preto aby dosiahli svoje. Proste sa len tvária, že ste ich srdcu blízky, že pre vás chcú len to najlepšie a pritom „hrabú“ za seba. Ohovárajú vás, šíria klamstvá poza váš chrbát.
Zdá sa, že agresívnych ľudí, ktorí nemajú nad sebou kontrolu pribúda čím ďalej, tým viac. Extrémne výkyvy nálad, výbušnosť, ale aj neprimeraný spôsob správania. Takéto správanie vo viacerých ľuďoch vyvolá pocit viny. Pocit viny v tom, že majú výčitky, že naštvali takýto typ osoby. Svoju agresivitu využívajú len vo svoj prospech.
V posledných rokoch sa veľmi rozšíril výraz „hejteri“ od anglického slova „hate“ = nenávidieť, neznášať. Tieto typy ľudí sú večne nespokojné, nič sa im nepáči, nikdy im nevyhoviete a čo je najhoršie, sami neposkytnú lepšie riešenie. V skutočnosti ide o ľudí, ktorí závidia a sami nemajú čo ponúknuť. V podstate urážajú a zhadzujú všetko s čím sú nespokojní, čo sa im nepáči. Svoju závisť a žiarlivosť si kompenzujú tým, že všetko čo i len trochu dobré premietajú na niečo hrôzostrašné a neúctivé.rôzne vlastnosti ľudí.jpg
Negatívni jedinci, ktorí vo všetkom vidia problém v prvom rade brzdia sami seba, no v neposlednom rade aj ostatných. V ich prítomnosti nečakajte žiadne zázraky, ani nič nové. Práve naopak, môžete pri nich podľahnúť stereotypu, negatívnej nálade a nenávisti voči celej spoločnosti. Sajú všetku pozitívnu energiu a pretvárajú ju na svoj obraz. Na negatívny obraz, ktorý pozná a drží sa hesla: Nič nedokážem. Všetko je zlé. Už sa to nezlepší.
Nedajte sa takýmito zlými rozprávkovými bytosťami stiahnuť na samotné dno. Bojujte, veď aj v rozprávkach dobro vždy porazí zlo. A pamätajte, človek je tvor omylný. Zaslúži si druhú šancu.

Ohodnoťte příspěvek
loading
×